Ako vybrať vaflovač

Pre pravé belgické vafle s typickým mriežkovaním a karamelovým nádychom už nemusíte ďaleko. Stačí si zaobstarať vaflovač, ktorý vám ich prípravu veľmi uľahčí. Ako vybrať vaflovač a nespáliť sa?

Pre pravé belgické vafle s typickým mriežkovaním a karamelovým nádychom už nemusíte ďaleko. Stačí si zaobstarať vaflovač, ktorý vám ich prípravu veľmi uľahčí. Ako vybrať vaflovač a nespáliť sa?

Doba čítania 5 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať vaflovač podľa parametrov

Príkon

Rovnako ako u všetkých domácich spotrebičov aj u vaflovača platí, že čím vyšší je príkon, tým výkonnejší prístroj bude. U vaflovačov všeobecne platí, že čím vyšším výkonom sa prístroj pýši, tým rýchlejšie sa zahrejú platničky, a tým sa zníži doba pečenia. Samozrejme tiež platí, že čím vyšší je príkon, tým je vyššia aj spotreba, ale pokiaľ budete vaflovač používať raz za čas, nebude sa jednať o nijako horibilnú sumu.

Na bežné domáce účely postačí vaflovač s príkonom 1000–1300 W. Vaflovače s príkonom 2000 W a viac sú určené na profesionálne použitie a naopak vaflovače s príkonom menej ako 1000 W patria medzi slabšie s dlhšou dobou pečenia.

Materiál

Pri výbere vaflovača sa zameriavame na materiál prístroja a tiež na materiál, z ktorého sú vyrobené dosky na pečenie. Spotrebič ako taký by mal byť vyrobený z materiálu s veľmi dobrými izolačnými vlastnosťami. Ideálnym materiálom je plast, ktorý sa dobre čistí, je ľahký a má vcelku dobré izolačné vlastnosti. Ďalším vhodným materiálom je nerez, horšie sa čistí, ale oproti plastu lepšie vyzerá. Nevhodným materiálom je kov, ktorý dobre vedie teplo, a tak by pri nesprávnej manipulácii mohlo hroziť popálenie.

Pri materiáli platničiek je naopak veľmi dôležité, aby dobre viedol teplo, a vďaka tomu sa vafle rovnomerne prepiekli. Zároveň by mal byť materiál nepriľnavý – cesto sa naň nebude lepiť – a tiež odolný proti poškriabaniu. Veľmi vhodnými materiálmi sú keramika a teflón. Pri manipulácii s vaflami vždy používajte iba drevené nástroje.

Veľkosť

Veľkosť vaflovača je dôležitá kvôli skladovaniu a tiež počtu vaflí, ktoré zvládne pripraviť naraz. Kompaktné vaflovače s 2 platničkami patria medzi najrozšírenejšie, naraz v takom vaflovači pripravíte 2 vafle, prevažne sa jedná o klasické štvorcové vafle.

V okrúhlych vaflovačoch je možné pripraviť mnoho najrôznejších tvarov, napr. veľmi obľúbené srdiečka. Jednotlivé vafle sú menšie ako štvorcové, a tak vaflovač zvládne naraz upiecť 4 vafle alebo 5 vaflí. Veľké rodinné vaflovače alebo tie profesionálne si poradia aj s prípravou 8 vaflí a viac naraz.

Bezpečnostné prvky

Manipulácia s vaflovačom by mala byť jednoduchá, ale hlavne bezpečná. Dôležitými parametrami bezpečnosti sú u vaflovača predovšetkým tepelne izolovaná rukoväť, poistka proti prehriatiu a kontrolka prevádzky a dosiahnutie teploty ohrevu. Plusom sú protišmykové nožičky, ktoré zaistia stabilitu prístroja na kuchynskej linke.

Multifunkčné modely

Pri výbere vaflovača platia podobné pravidlá ako napr. pri sendvičovačoch. Oba spotrebiče sú si v mnohom podobné, a preto je možné na trhu nájsť aj multifunkčné modely s vymeniteľnými doskami, vďaka ktorým môžete mať 3 prístroje v jednom – najčastejšie to je vaflovač, sendvičovač a kontaktný gril (3v1). Pokiaľ teda neplánujete pripravovať vafle pravidelne, zamyslite sa nad zakúpením multifunkčného vaflovača či sendvičovača, pri ktorých stačí prehodiť dosky na pečenie a miesto vaflí razom pečiete tousty alebo panini.

Výber vaflovača podľa tvaru vafle

Dosky na pečenie sa nelíšia len materiálom, ale aj tvarom. Klasické sú belgické štvorcové alebo obdĺžnikové vafle s typickým mriežkovaním. O slovo sa ale stále viac hlásia aj vafle v tvare srdiečok, kvietkov alebo koliesok. Zvláštnym typom sú potom vaflovače s priestorom na špajľu, ktorú vložíte do cesta. Zaujímavé sú aj bublinkové vaflovače. Bublinkovú vafľu je možné po upečení stočiť do kornútku a naplniť ju napr. zmrzlinou.

Na tvare vaflí tak veľmi nezáleží - dôležitejšia je náplň!

Prídavné funkcie vaflovača

  • Zámok veka – k vafliam neprenikne studený vzduch, a tak nenaruší priebeh pečenia

  • Nastaviteľná teplota – veľmi dôležité pre dosiahnutie správne prepečenej vafle, teplota sa nastavuje väčšinou otočným gombíkom, alebo digitálne

  • Miska alebo kanálik na pretekajúce cesto – prebytočné cesto by sa nemalo dostať do útrob prístroja, preto je miska na jeho zachytenie skvelou vychytávkou

  • Rotácia – veľkou výhodou je, keď sa dá vaflovač v priebehu pečenia otočiť, vďaka tomu sa cesto lepšie rozleje a rovnomerne prepečie

  • Lievik na cesto – niektoré modely disponujú praktickým lievikom na cesto, ktoré potom lejete do zatvoreného vaflovača

  • Výškovo plávajúce veko – pri kysnutí cesta sa nadvihne

Tip na záver

Možno ste nevedeli, že do cesta na pravé belgické vafle sa nepridáva cukor, dokonca je ho tam len necelé 1 %. Naopak do cesta na lutyšské vafle sa pridáva okrem cukru ešte škorica a samy o sebe sú lutyšské vafle veľmi sladké. Cesto na vafle si ale môžete pripraviť aj zo zdravších surovín, napr. z ovsených vločiek, a do cesta rovno pridať aj kúsky ovocia či semienka. Vafle je možné jesť nasladko s čokoládou, zmrzlinou, šľahačkou a ovocím, alebo na slano s vajíčkom a slaninou. Rovnako ako palacinky alebo lievance sú aj vafle výborné aj iba suché.